Veľká Noc – ako ju prežiť v zdraví?

Všetci sa už tešíme na sviatky jari a pár dní voľna s nimi spojených. Avšak Veľká Noc môže byť plná nástrah. Ako sa im vyhnúť a užiť si toto príjemné obdobie naplno? Máme pre vás niekoľko rád:

  • Cez sviatky sa zíde celá rodina, a to je na nich to najkrajšie, ale predtým treba vygruntovať celý byt, lebo to sa patrí a navariť a nakúpiť na niekoľko dní pre 12-člennú rodinu tiež môže byť pre priateľky, manželky, matky trochu stresujúce. Overenou radou je preto zapojiť do príprav aj ostatných členov rodiny a nenechávať si všetko na poslednú chvíľu. Ak ani tento postup nepomôže a vymkne sa vám to spod kontroly, uvarte si večer čaj z medovky, či valeriány lekárskej, prípadne doplňte horčík a vitamín B6. Pomôžu vám odbúrať počas dňa nahromadený stres.
  • Tradícia hovorí, že na zelený štvrtok – špenát či inú zeleninu. Ak ste sa podľa tradícií nepostili od popolcovej stredy až doteraz, doprajte si aspoň v tento deň ľahké zeleninové jedlá. Odľahčíte tým váš žalúdok pred náporom údenín, ktorý vás počas najbližších dní čaká. Je jar, a to je obdobie, kedy si telo priam žiada očistu najmä zvnútra.
  • Ak už teraz viete, že po konzumácii ťažších jedál mávate problémy so žlčníkom či s trávením, majte po ruke prvú pomoc vo forme žalúdočných kvapiek, žalúdočného čaju (s obsahom horčín, ktoré pomôžu rozpustiť tuky a ľahšie stráviť mastnejšie jedlá), či tabliet s obsahom tráviacich enzýmov (Pancreolan forte tbl., Gastroval tbl., Meteo tbl.) Pri pocite nafúknutia od príznakov rýchlo uľavia tablety, kapsle alebo prášky s obsahom simetikónu (Espumisan cps., Espumisan easy granulát, Degasin cps., Simethicon Generica tbl.). Toto liečivo sa v tráviacom systéme nevstrebáva, len naviaže plyny a uľahčí tak črevám. Je vhodné aj pre tehotné ženy. Na pálenie záhy pomôžu pastilky zásaditej povahy (Tums, Maalox, Talcid alebo Gaviscon, ktorý obsahuje aj kyselinu algínovú-výťažok z riasy pôsobiaci ochrane na sliznicu žalúdka). Pokiaľ  sa u vás tento problém objavuje častejšie a nielen po nadmernej konzumácii jedla či alkoholu, vhodnejšie je vyskúšať prípravky ako Ranisan 75mg alebo Controloc Control, či Pantoloc Control. Tieto zablokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny na celý deň a stačí ich preto užiť iba jedenkrát denne nalačno. Voľnopredajné sú balenia, ktoré vám pomôžu kým navštívite lekára.
  • V prípade, že dlhodobo užívate lieky, skontrolujte si už teraz, či vám niektoré nechýbajú alebo nebudú chýbať počas sviatkov. Návštevu lekára sa častokrát neoplatí nechávať na poslednú chvíľu. Podobne zmýšľajúcich totiž môže byť viac ako ste čakali, alebo vám vaše plány môže prekaziť dovolenka vášho lekára. Taktiež nezabudnite, že lekársky predpis platí 7 dní, ak vám predpísali antibiotiká, len 3 dni. Sviatky vám výber vašich liekov môžu skomplikovať, dajte pozor, aby bol váš recept po sviatkoch ešte platný.
  • V prípade, že je vašou diagnózou „dna“, určite viete, že je vhodné vyhnúť sa konzumácii údenín, mäsa, strukovín (šošovica, hrach, fazuľa, bôb, cícer), kávy, čokolády a alkoholu . Tieto potraviny pri látkovej premene vytvoria veľa kyseliny močovej, ktorá sa ukladá v kĺboch a spôsobuje tak pálivé intenzívne bolesti najmä v skorých ranných hodinách. Taktiež sa odporúča obmedziť solenie. Príznaky tohto ochorenia pomôžu zmierniť bylinkové čaje s obsahom bylín ako Pýr plazivý, Vŕba biela, Ihlica tŕnistá, Breza previsnutá , Vres obyčajný alebo z nich pripravené čajové zmesi pôsobiace protizápalovo a močopudne, čo podporí vylučovanie kyseliny močovej z tela. Čaj na dnu výborne dopĺňa klasickú liečbu tohto ochorenia.
  • Na všetky vyššie uvedené body ste mysleli dopredu? Tak ostáva už len byť v strehu na Veľkonočný pondelok. Hlavne dievčatá určite vedia prečo. Oblievanie v tento deň sa síce zdôvodňuje tým, že obliate dievčatá budú pekné a zdravé po celý rok, no studená voda môže mať aj opačný efekt na zdravie. Ak ani časté prezliekanie do suchého oblečenia nepomohlo a prechladnutie sa hlási o slovo, doprajte si po tomto náročnom dni oddych s horúcim čajom napríklad zo zázvoru a ak vám zo zimy ostali nejaké zásoby echinacey, hlivy alebo aspoň céčka so zinkom, siahnite po nich skôr, ako choroba stihne prepuknúť.
  • A že vám na Veľkonočný pondelok pri šibačke naliali viac ako ste čakali? Aj problémy tohto rázu sa dajú zmierniť. Prípravky s obsahom minerálov určené na tento účel mávajú síce čudné názvy, ale pomôžu. Veď posúďte sami: Samaritán (prášky), Vyprošťovák (šumivé tablety), Hydrodol (kapsle). Vyrovnávajú narušenú metabolickú rovnováhu a viažu nahromadené toxíny. Keďže pri odbúravaní alkoholu sa tvorí veľa vodíkových iónov, zvyšuje sa kyslosť v tráviacej sústave, ktorú je potrebné vyvážiť príjmom látok zásaditej povahy. Aj túto podmienku spĺňajú prášky, tablety či kapsle vyššie uvedené.

Verím, že ste na Veľkú Noc pripravení po všetkých stránkach. Želám vám veľa oddychu, príjemných zážitkov a najmä zdravia!

Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply