Keď žlčník bolí

A je to tu! Plesová sezóna a fašiangy. Sú plné dobrôt, pre niektorých ale následne aj trápenia. Badáte, že sa u vás bolesť objavuje práve vtedy, keď ochutnáte fašiangové šišky či iné mastnejšie jedlá? Je táto bolesť pod pravým rebrovým oblúkom? Vyžaruje až pod ľavú lopatku? V tom prípade všetko nasvedčuje tomu, že vás trápi žlčník. Príčin môže byť viacero: nedostatočná tvorba žlče, nedostatočné vylučovanie žlče zo žlčníka, žlčníkové kamene, kŕčovité uzavretie vývodu žlčníka, zápal žlčníka… Najčastejšou príčinou sú žlčníkové kamene. Po 40-tom roku ich má 20% mužov a 30% žien. V 80%-tách však nespôsobujú žiadne ťažkosti. Ak ale patríte k zvyšnej pätine, tak ako každá bolesť aj táto vysiľuje, a preto určite pátrate po spôsobe ako ju odstrániť.

  • Ako prvá stojí za vyskúšanie úprava stravy. Podstatné je vylúčiť nateraz zo stravy ťažké mastné jedlá, červené mäso, údeniny, tučné mliečne výrobky, čokoládu, vajíčka a citrusové plody. Tieto dráždia steny žlčníka a spôsobujú jeho neprirodzené sťahy, čo pociťujete ako bolesti. Naopak do jedálnička je vhodné zaradiť artičoky, ktoré zvýšia vylučovanie žlče a zlepšia jej odtok do čriev, kde pôsobí, čakanku, fenikel, reďkovky, najmä čiernu reďkovku, olivy či varenú cviklu.
  • Pokiaľ vám konzumácia čerstvej čiernej reďkovky kvôli jej výrazne štipľavej chuti robí problém, existuje bio-šťava získaná z tohto druhu zeleniny. Pijú sa vždy 2 ampulky šťavy ráno nalačno rozriedené s vodou. 1 kúra trvá 20 dní, ale rozdiel pocítite skôr. Tento druh reďkovky je tak silný, že pokiaľ by ste jej šťavou pokvapkali žlčníkový kameň, boli by ste svedkom jeho postupného rozpúšťania.
  • Sila prírody sa prejavuje aj u niektorých liečivých byliniek. Púpava lekárska, Kurkuma (nazývaná aj indický ďumbier), ktorá je súčasťou karí korenia, Mäta pieporná, Palina pravá (s touto rastlinou ale opatrne, vo vyšších dávkach a liehových výluhoch je toxická!) či Myší chvost (Rebríček obyčajný). Tieto podporia tvorbu a vylučovanie žlče, ktorá je potrebná na trávenie tukov a zmierňujú kŕče. Výťažky či účinné látky týchto rastlín sú aj vo voľnopredajných liekoch, ktoré dostanete v lekárni bez lekárskeho predpisu. O ich výbere a užívaní sa poraďte s lekárom či lekárnikom.
  • Ak ste vyskúšali vyššie uvedené prostriedky a bolesť neustúpila alebo sa opäť opakuje, neodkladajte návštevu lekára. Poraďte sa so všeobecným lekárom, ktorý rozhodne o ďalšom vyšetrení. Zvyčajne nasleduje ultrasonografické vyšetrenie (USG = sono). Ak na sone nič nevidieť, ale vaša bolesť neutícha, pravdepodobne nejde o kamene, ale piesok alebo blato v žlčníku a žlčových cestách sa nedá vylúčiť. Aby sa bolesti odstránili, upravte stravu podľa spomínaných zásad a skúste tak piesok postupne vypudiť.
  • V prípade, že vám diagnostikujú zápal, jeho liečbu určite zverte do rúk lekára. Bez antibiotík to nepôjde.
  • Ak vám navrhujú operáciu a chirurgické odstránenie kameňov či celého žlčníka, nezabudnite najskôr vyskúšať všetky dostupné spomínané prostriedky. Zotavenie po zákroku vás totiž okrem úsilia a nejakej bolesti bude stáť aj určitú dobu PN a tým pádom financií, zvážte teda, čo bude najlepšie. Ide o vás!

A nezabudnite na pravidlo, že pokiaľ vám žlčníkové kamene diagnostikujú , avšak tieto vám nespôsobujú ťažkosti a tiež neexistujú iné odôvodnené indikácie, odstránenie žlčníka nie je nevyhnutné.

Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply