Nástup do školy – ako ho zvládli vaše deti?

Škola sa začala pred dvomi mesiacmi a väčšina detí si už stihla zvyknúť na školský režim. Po príchode domov sa učia, píšu si úlohy, pripravujú sa na ďalší školský deň a tešia sa na kamarátov zo školských lavíc. U vás doma to takto nevyzerá? Možno to chce trocha viac času, trpezlivosti a pochopenia zo strany rodiča. Veď škola nie je len kopou nových zážitkov, deti sa musia vyrovnať aj so zmenou prostredia a návykov. Aby ste im pomohli prispôsobiť sa čo najskôr:

  • Postarajte sa o pravidelný režim vašich detí. Chodiť do postele v určenú hodinu im pomôže zaspať čo najrýchlejšie.
  • Najmä u mladších detí vylúčte príjem tekutín 2 hodiny pred spaním, aby ste sa vyhli nočnému pomočovaniu.
  • Dbajte na zdravú stravu vášho dieťaťa, desiata je podstatná tiež. Doobeda je vhodné podávať deťom ovocie, pretože obsahuje cukor, ktorý je potravou pre mozog. Môžu sa tak lepšie sústrediť na hodinách v škole. Popoludní a večer je zase vhodná zelenina. Ovocie a zelenina sú zdrojom vlákniny potrebnej pre zdravé fungovanie čriev, takže o ich význame v jedálničku niet pochýb.
  • Učte deti zodpovednosti za svoje povinnosti. Je teraz predsa ich prácou pripravovať sa na vyučovanie svedomito a vo vyšších ročníkoch aj samostatne.
  • Dohliadnite na to, aby mali vaše deti prípravu do školy a učenie vyvážené pohybom a hrou. Rovnováha je dôležitá nielen pre fyzické ale najmä pre psychické zdravie.

Ak sa aj napriek pravidelnému režimu dieťaťu zaspať nedarí, je večer nepokojné a plače, dôvodov môže byť niekoľko:

  • má príliš veľa nových zážitkov, mozog ich ešte nedokázal spracovať a preto intenzívne pracuje aj večer
  • prílišná únava po vyčerpávajúcom dni mu bráni zaspať
  • príčinou môže byť aj strach z tmy, nočné mory alebo nočný des
  • v ďalšom prípade stres zo školy
  • v neposlednom rade môže ísť o problémy s trávením, nádchu či virózu

V každom prípade môže pomôcť:

  1. Trpezlivý rozhovor rodiča s dieťaťom. Nabádajte ho aby sa vám zverilo, že mu tak budete môcť lepšie pomôcť. Buďte chápaví.
  2. Večer uvarte dieťaťu čaj z medovky či pamajoránu. Upokojí ho a navodí spánok.
  3. Pri problémoch so zaspávaním, budení zo sna, strachu z tmy, strašidiel, nespavosti pred očakávanou stresujúcou udalosťou, nepokoji pri prerezávaní zubov alebo keď deti nechcú zaspávať samy môžete použiť aj homeopatický sirup Sedalia. (Obsahuje výťažky z bylín a minerálnych látok: Stramonium, Passiflora incarnata, Gelsemium, Kalium bromatum, Chamomilla vulgaris). Deti od 2,5 roka užívajú jednu odmerku ráno a jednu odmerku večer maximálne 10 dní. Ak problém pretrváva, je vhodná konzultácia s lekárom.
  4. Pri tráviacich problémoch môže ísť o nafukovanie alebo nedostatočné strávenie jedla. Pri nafúknutí je bolestivá nižšia časť brucha (oblasť čriev). Akútne pomôže čaj z plodu fenikla, vňate mäty piepornej (kvôli obsahu značne aromatickej silice je vhodný až pre deti od 3 rokov), lieky s obsahom účinnej látky simetikón (Espumisan, Infacol, Sab simplex – dávkujú sa v závislosti od množstva liečiva v lieku a veku dieťaťa od 10 – 25 kvapiek pred každým jedlom alebo v čase potreby) alebo homeopatický liek Gastrocynesine. Gastrocynesine zmierňuje pocity nafúknutia, napomáha rýchlejšiemu stráveniu potravy, zmierňuje pálenie záhy. Dávkovanie u detí je 3×1 tableta alebo len v čase potreby.

Ak sa nafukovanie vyskytuje častejšie, vhodné je užívať baktérie mliečneho kvasenia, ktoré trávenie postupne upravia.

Pri nedostatočnom strávení stravy je bolesť v ľavej hornej časti brucha pod spodným rebrovým oblúkom. Tu je umiestnený žalúdok. Na uľahčenie trávenia sú vhodné bylinné čaje z mäty piepornej (kvôli obsahu značne aromatickej silice je vhodný až pre deti od 3 rokov), harmančeka, žalúdočné kvapky (kvôli obsahu horčín sú určené pre deti od 5 rokov a dospelých) alebo homeopatický liek Gastrocynesine.

  1. Nádcha či viróza sa pripomenú známymi príznakmi ako sú kýchanie, kvapkanie z nosa, či naopak upchatý nos, bolesť hrdla, svalov, horúčka. Tu netreba príznaky zanedbať, ale naopak začať s liečbou čo najskôr. Ako na to nájdete na našom blogu: Nádcha u detí nie je malichernosť, Horúčka u najmenších, Mám chrípku a čo teraz?

Verím, že pre Vaše deti nebude škola trápením.

Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply