Lieky a slnko

Môžem si ublížiť ak sa budem opaľovať, keď užívam lieky? Táto otázka je v lete úplne namieste. Preto sa ju nebojte položiť svojmu lekárnikovi či lekárničke. Každý si v lete chceme užiť dotyk teplých slnečných lúčov na našej pokožke, avšak pri niektorých typoch liečby môžu vzniknúť problémy.

Poďme sa teda pozrieť aké:

1. Slnko a antibiotiká – ak Vám lekár predpísal antibiotiká, vždy sa pri ich výbere v lekárni zaujímajte, či Vám pri ich užívaní pobyt na slnku neublíži. Niektoré druhy antibiotík (chinolóny, tetracyklíny – používajú sa najmä pri infekciách močových ciest alebo kožných problémoch) totiž zvyšujú citlivosť kože na slnečné žiarenie, čo by mohlo spôsobiť alergickú reakciu až fototoxicitu (závažný typ alergickej reakcie na koži prejavujúci sa začervenaním, svrbením, pálením až pľuzgiermi).

Ostatné typy antibiotík takéto kožné reakcie síce nespôsobia, počas liečby by ste sa však mali zdržiavať v tieni a piť dostatok vody. V opačnom prípade Vám hrozí nevoľnosť a závrat, keďže telo je oslabené chorobou a teplom súčasne.

2. Slnko a lieky na kožukrémy a gély s obsahom liečiva ketoprofén – sú to lieky viazané na lekársky predpis

Ak Vám lekár predpíše krém alebo gél s obsahom tohto liečiva, hneď po natretí bolestivého miesta je nutné si umyť ruky a natreté miesto v žiadnom prípade nevystaviť slnečnému žiareniu. Dochádza totiž k silným alergickým reakciám na koži až k popáleninám pokožky. Z tohto dôvodu treba byť pri používaní týchto liekov obzvlášť opatrný.

krémy a gély s obsahom protizápalových liečiv: nimesulid (Aulin gél), ibuprofén (Ibalgin krém, gél, Ibalgin duo effect, Dolgit krém, gél), diklofenak (Voltaren gél, Voltaren forte gél, Flector gél, Veral gél, Diclobene gél), aceklofenak (Aflamil krém). Pri liečbe akútnych bolestí týmito liekmi sa rovnako neodporúča vystaviť natretú kožu na slnko kvôli možnému vzniku podráždenia kože – fotosenzitívnych reakcií.

krémy a masti s obsahom kortikosteroidov – taktiež sú to lieky viazané na lekársky predpis

Pri miestnej liečbe chorôb kože liekmi s obsahom týchto liečiv je na mieste zvýšená opatrnosť. Po reakcii kortikosteroidov so slnečným žiarením môže dôjsť ku vzniku pigmentových škvŕn na koži.

gély s obsahom dimetindénu (Fenistil gél) – používajú sa najčastejšie po poštípaní a pri slnečnej alergii. Po nanesení na pokožku by ste toto miesto ale nemali vystaviť na slnko. Ak sa po slnku budete pohybovať, zvoľte radšej inú alternatívu.

3. Slnko a lieky na akné (retinoidy) – ide o lieky viazané na lekársky predpis. Zvyšujú olupovanie kože, pleť a koža sa preto stávajú citlivejšími aj na slnečné žiarenie. Ak užívate tieto lieky, bez krému s ochranným faktorom 50+ sa von v lete určite nevyberte. Mohli by Vám ostať nepekné pigmentové škvrny na koži a stav pleti, ktorú chcete vyliečiť, by sa zhoršil.

4. Slnko a hydrochlorotiazid (liečivo na odvodnenie, zmiernenie opuchov a zníženie krvného tlaku) – u pacientov, ktorí užívajú liek s obsahom tohto liečiva dlhodobo (viac ako 10 rokov) sa odporúča, aby si pravidelne kontrolovali kožu či sa neobjavili nové znamienka, škvrny alebo sa nezmenili tie už existujúce. Taktiež je potrebné obmedziť vystavovanie sa slnečnému žiareniu a UV lúčom a pri pobyte na slnku používať opaľovací krém s ochranným faktorom 50+, aby nevznikla rakovina kože.

5. Slnko a liečivé bylinky – najvýraznejšie zvyšuje citlivosť kože na slnečné žiarenie Ľubovník bodkovaný. Preto, ak si z neho varíte čaj, určite sa neopaľujte!

Ak si ešte stále nie ste istí, či Vám opaľovanie počas Vašej liečby neublíži, pýtajte sa vo Vašej lekárni. My, Vaši lekárnici – odborníci na lieky Vám radi poradíme.

Autor: D.Z., Lekáreň Montana Banská Bystrica

Zdroj obrázkov:  Internet

Leave a reply