Keď herpes útočí

S nepríjemným bolestivým úkazom na perách nazývaným opar ste sa už asi stretli. Priebeh tohto ochorenia má niekoľko fáz: prvý deň pociťujete svrbenie a tŕpnutie, druhý deň sa začína tvorba  pľuzgierikov s tekutinou vo vnútri, ktoré zvyknú nasledujúce dni praskať. Okolo piateho dňa sa tvorí chrasta, ktorá sa však ľahko poruší, čo predlžuje čas hojenia. Pôvodcom je vírus Herpes simplex labialis, ktorý sa do tela dostáva v detstve bez toho, aby sa prejavil. Od vtedy v organizme prežíva neaktívny – spiaci vírus, ktorý sa prebudí  až po oslabení imunitného systému tela pri inom ochorení, telesnom či duševnom preťažení, nedostatočnej výžive, niekedy aj pri nadmernom opaľovaní, prípadne u žien v čase menštruácie.

Nezabúdajte, že vírus sa dokáže prenášať nielen vzduchom, ale aj priamym kontaktom napríklad pri bozkávaní, pitím z infikovaného pohára, (jedením infikovaným príborom) a tiež sa vyhnite používaniu  spoločného uteráka. V štádiu kedy pľuzgieriky praskajú je opar najviac bolestivý a vírus sa aj najviac prenáša. Pľuzgieriky sa v žiadnom prípade nesmú vytláčať ani prepichovať. Nie je tiež vhodné prekrývať ich make-upom.

 

  • Liečbu je potrebné  začať čo najskôr ešte pred prepuknutím pľuzgierikov, čiže už pri svrbivých pocitoch na perách.
  • Najčastejšie sa používajú krémy s obsahom tzv. antivirotík, ktoré vírusu znemožňujú množenie. Priebeh infekcie skracujú až o tretinu. Pred ich nanesením si dôkladne umyte ruky, aby ste si do postihnutého miesta nezaniesli ďalšiu infekciu. Rovnako to platí po aplikácii, aby ste infekciu nešírili. Vhodnejšie je použitie vatovej tyčinky. Ďalšie množstvo krému nanášajte vždy  na čistú tyčinku aby ste neznečistili otvor tuby krému. Prípravky s účinnou látkou acyklovir (Herpesin, Zovirax), penciklovir (Vectavir), tromantadín (Viru-Merz), dokosanol (Erazaban) sa opatrne nanášajú v tenkej vrstve počas dňa každé 4 hodiny na postihnuté miesto a okolie. Používajú sa až do vymiznutia oparu. Ak však opar nezmizne,  po desiatom dni navštívte lekára.
  • Ďalšou možnosťou je použitie gélových (hydrokoloidných) náplastí, ktoré absorbujú tekutinu z mokvajúcich pľuzgierikov a zároveň vytvárajú vlhkú mikroklímu, ktorá podporuje hojenie. Opar je zároveň prekrytý a tak chránený pred vniknutím iných infekcii. Rovnako má funkciu akejsi mikrokarantény a tým zmierňuje šírenie vírusu. Ďalšou výhodou je že z kozmetického hľadiska je opar skrytý. Náplasť  má byť prilepená po dobu, kým sa sama nezačne odliepať (cca 8 a viac hodín). Potom sa vymení za ďalšiu, pričom treba byť opatrný aby sa zároveň neodlúpila aj časť hojacej sa pokožky.
  • Dobré skúsenosti sú aj s použitím prípravkov na prírodnej báze z obsahom Tea Tree oleja, konopy, propolisu a liehových extraktov z cesnaku v rôznych koncentráciách pre použitie v závislosti od štádia oparu. Aj tu však platí zásada zahájiť liečbu v čo najskoršom štádiu a potom aplikovať v pravidelných intervaloch. Vhodné je aj doplnenie vitamínov skupiny B a železa.
  • Upravte stravu herpes sa môže prejaviť aj pri nedostatku živín, ktoré súvisia so znížením obranyschopnosti organizmu. Je potrebné zvýšiť príjem vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. Podľa niektorých štúdií potrebuje vírus herpesu pre množenie aminokyselinu arginín, preto je vhodné obmedziť potraviny, ktoré ju obsahujú: vlašské, arašidy a lieskové orechy, mandle, pistácie, hrach, čokoláda a želatína. Zvýšte príjem potravín obsahujúcich aminokyselinu lyzín: syry, jogurty, kyslé mlieko, vajcia, kuracina alebo použite výživové doplnky s jej obsahom.
  • Prevencia  sa opiera o posilnenie obranyschopnosti organizmu. V letných dňoch používajte balzam na pery s UV-filtrom.  Na pery používajte len vlastné uteráky, rúže, balzamy.

Po vyliečení nezabudnite vymeniť balzam na pery a zubnú kefku.

Autor: M.B., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Leave a reply