Cvičenie – ktoré je pre vás to pravé?

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE

Aj u vás novoročné predsavzatia nevyhnutne patria k rozlúčke so starým rokom? Vybrali ste si aj vlani to vaše? Ak je ním cvičenie a zatiaľ ste to nevzdali, poradíme vám, ktoré je pre vás to správne. Nie každé cvičenie je totiž vhodné pre každého.

·           Ešte stále moderná zumba zvýši kondičku. Táto aktivita je akýmsi krížencom aerobiku a tanca. Keďže ide o rýchle aeróbne cvičenie (s vysokou spotrebou kyslíka) a miestami dosť prudkými pohybmi, je vhodná najmä pre mladých, ktorí nemajú problémy s kĺbmi a chrbticou.

·           Ak ste sa rozhodli zhodiť pár kilogramov a beh za každého počasia naozaj nemusíte, máme dobrú správu, ešte je tu tanec. Ten môže byť pomalší, ale aj rýchly. A verte, je to šport, pri ktorom sa zapotíte. Vyberať je veru z čoho. Tanec ľudový, spoločenský, swingový, scénický, jazz dance,  hip – hop, breakdance,  latino tance (salsa, bachata, zouk) a mnohé iné. Swing sa napríklad dá tancovať až do vysokého veku. Okrem toho, že k uvoľňovaniu hormónov šťastia vám dopomôže hudba, možno sa nechá prehovoriť aj váš partner, aby ste niektorý z kurzov absolvovali spolu. Obzvlášť vtedy, keď vás po prvej hodine uvidí prichádzať domov s úsmevom na perách.

·           Spaľovanie kalórií počas upratovania je stará známa vec. Za pol hodinu niektorej z týchto užitočných činností môžete spáliť od 80 až do 230 kalórií. Samozrejme pri najnáročnejších činnostiach (ako odpratávanie snehu, nosenie nákupov, presúvanie nábytku – čo ale nie je také časté a už vôbec nie pravidelnou činnosťou) najviac. Množstvo odbudnutých kalórií tiež úmerne rastie s vašou hmotnosťou. (Čím viac vážite, tým viac kalórií sa zbavíte). Avšak aj keď by sa mohlo zdať, že poupratovaním máte na dnes odcvičené, pre vašu chrbticu to nie je rovnomerná a ani najvhodnejšia záťaž.

·           Ak teda trpíte bolesťami chrbtice, skúste pilates. Autor tejto metódy, nemec Joseph Pilates zostavil systém cvičení pre spevnenie hĺbkových svalov a zlepšenie kondície. Cvičenie aspoň 4x týždenne vám prinesie úľavu od bolestí, správne držanie tela, ale aj väčšiu telesnú a duševnú pohodu a v neposlednom rade zvýšenie sebavedomia. V kombinácii so správnou stravou dokáže odbúrať tuk a vyformovať postavu už za 3 mesiace. A zabudnite na mýtus, že pilates je len pre ženy, veď jeho zakladateľ bol predsa muž.

·           Počuli ste už o spinningu? Toto skupinové cvičenie na stacionárnom bicykli zlepší vašu fyzickú kondíciu, pomôže vám zbaviť sa nežiaducich kilogramov a v neposlednom rade aj prečistiť si myseľ. Správny spinningový tréner  vie záťaž prispôsobiť potrebám každého účastníka. Je preto vhodné ak potrebujete schudnúť ( za 45 minút spálite asi 12x viac kalórií ako pri aerobiku a to s menšou záťažou kĺbov), ale aj pre posilnenie srdcovo-cievneho systému, pľúc a detoxikáciu.

·           Pre zdravých, ale aj pre pacientov trpiacich ochoreniami kĺbov sa odporúča antigravitačné cvičenie. Ide o cvičenie s plachtami zavesenými zo stropu, pri ktorom cvičíte asi meter nad zemou. Prináša vám úľavu od bolestí chrbta, uvoľnenie kŕčov a odstránenie svalovej stuhlosti, zlepšenie pohyblivosti či spevnenie svalstva, to všetko bez záťaže kĺbov.  A keďže pri týchto cvičeniach je naozaj potrebné sústrediť sa na pohyb, po hodine sa budete vracať zrelaxovaní a s vyčistenou mysľou.

·           V článkoch o prevencii proti ochoreniam sa vždy dočítate o dôležitosti chôdze. Je to tak, podľa vedcov 10 000 krokov alebo 30 minút chôdze denne zlepšuje obranyschopnosť organizmu, stav srdcovo-cievneho systému, funkcie čriev, sexuálne zdravie a v neposlednom rade aj  zvládanie stresu a náladu. Je to pohyb pre človeka od nepamäti prirodzený, a preto vhodný pre všetkých.

Takže ak ešte stále neviete, čím začať, skúste aspoň prechádzky pre zlepšenie vášho zdravia. Vaše telo určite bude súhlasiť.

Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB

Zdroj obrázkov: Internet

Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE

 

Leave a reply