Chudnutie do plaviek

Hlavne s rozumom!

Leto je už tu a ako nám počasie ukázalo už v polke júna, tropické horúčavy môžu prísť zo dňa na deň. Ak ste už začali chudnúť do plaviek, poradíme vám, ako na to a hlavne ako chudnúť zdravo.

Internet a časopisy sú plné dobrých rád, ako zaručene schudnúť rýchlo a ľahko. Na superlatívy ale pozor! Väčšinou totiž nie sú pravdivé. Ak vám reklama sľubuje schudnutie niekoľkých kilogramov v priebehu jedného týždňa, vedzte, že okrem toho, že je to nereálne, príliš rýchle chudnutie nie je zdravé a málokedy sa zaobíde bez známeho jo-jo efektu. (Jo-jo efekt značí, že po ukončení diéty a návrate k bežnej strave sa vaša hmotnosť nielenže vráti na pôvodnú hodnotu, ale častokrát priberiete viac ako ste schudli).

Keďže nadváha značí nepomer medzi príjmom a výdajom energie, pri chudnutí je okrem úpravy stravy vhodné pridať pohyb, aby bol výdaj energie vyšší.

Vhodná úprava stravy:

–          Jesť častejšie a malé porcie jedla. Ideálna je strava 5x denne a namiesto veľkého taniera si naberte na menší tanierik.

–          Podstatné je aby vaša strava bola vyvážená. V opačnom prípade, telu budú chýbať vitamíny, minerálne látky či stopové prvky a vy sa budete cítiť unavení a frustrovaní. Takže zabudnite na diéty pri ktorých 2 týždne nejete nič iné len vajíčka či tukožravú polievku…

–          Ak vám práve napadlo, že „light“ potraviny budú pre vás teraz to pravé, nezabúdajte, že tieto potraviny tiež obsahujú cukor či tuk, len v o niečo menšom množstve ako ostatné. Nesnažte sa ich teda zjesť 2x toľko ako klasických potravín. To vám ku schudnutiu nepomôže. Okrem toho v nich pravdepodobne nájdete viac „éčiek“ ( emulgátorov, ktoré sú potrebné pre správnu konzistenciu, farbu, vôňu potravín) a tie ako asi viete, nie sú prototypom zdravej stravy.

–          Na raňajky sa výborne hodí ovocie, ktoré vám ako zdroj jednoduchých cukrov a vlákniny dodá energiu a zasýti. Vhodné sú čerstvé jahody, maliny, jablká, černice, slivky. Pozor ale na banány, zaváraniny a sušené ovocie, kvôli vysokému obsahu cukru by vám vaše chudnúce plány mohli prekaziť.

–          Obed môže byť sýtejší, avšak večera by mala byť odľahčená. Večer sa preto vyhnite bielemu pečivu a skúste ho nahradiť bielkovinami (mäso, syry – bielkoviny obnovujú svalovú hmotu) a zeleninou (pre jej vysoký obsah vlákniny nebudete hladní).

–          A napokon skúste nemaškrtiť! Oriešky sú síce zdravé, ale majú tiež vysoký obsah tuku a v kombinácii s pozeraním filmu si ani neuvedomíte, koľko ste ich zjedli. Takže stanovenie rozpisu jedál a jeho dodržiavanie bude ďalšou zásadou, ktorá vám pomôže dosiahnuť úspech.

Pohyb:

–          Chudnutie si všetci spájame s behaním a potom. Niečo na tom naozaj je, pretože spaľovanie tukov sa začína po 30 minútach aeróbneho cvičenia (takého, pri ktorom sa zapotíte). Nemusí to však nevyhnutne byť len beh, ak je vám príjemnejší aerobik, zumba, tanec či plávanie, nech sa páči. Dôležitá je teraz pravidelnosť – aspoň 4 krát do týždňa.

–          Pokiaľ ale potrebujete pred letom zhodiť len nejaké 2 kilá, vyformovať postavu  a zvýšiť ohybnosť, Pilates v kombinácii s vhodnou stravou vám k tomu určite postačí. Navyše sa zbavíte bolestí chrbta a získate správne držanie tela, čo je naozaj sexi. J Takže neváhajte a začnite!

–          Pokiaľ vám vek alebo zdravotné problémy nedovolia venovať sa vyššie spomínaným aeróbnym cvičeniam, kľudne začnite chôdzou, pomalou, rýchlou, v móde je aj nordic walking, kde sa zapájajú aj svaly hornej časti tela. Stačí si vybrať.

–          Nezabudnite, že pri chudnutí je vhodné silový tréning (posilňovanie) vhodné striedať s aeróbnym cvičením, aby svalovej hmoty nebolo príliš veľa. Ručička váh by totiž v tom prípade neklesala.

Pomôcť môžu aj výživové doplnky:

–          S obsahom chilly papričiek = Capsicum anuum (kajenské korenie). Naštartujú spaľovanie tukov, používajú sa preto ako podpora v programoch na chudnutie. Odporúča užívať 1 tabletku denne na lačno (čiže 30 min pred raňajkami).

–          S obsahom jablčného octu. Ten znižuje množstvo krvného cukru, vyprázdňovanie žalúdka, takže vás hlad bude trápiť zriedkavejšie. Jablčný ocot ako výživový doplnok existuje vo forme kapsúl alebo tabliet. Odporúča sa dávkovanie maximálne 1000 – 2000 mg / deň. Odporučené dávkovanie sa nesmie presiahnuť.

–          S obsahom chrómu. Chróm znižuje chuť do jedla, hlavne na sladké, blokuje premenu cukrov na tuk a prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.

–           S obsahom zelenej kávy. Táto pochutina urýchľuje metabolizmus tukov a znižuje chuť do jedla. Zelená káva znižuje hmotnosť aj obvod pása. Navyše je celkom chutná. Takže pokiaľ si denne doprajete jednu či dve šálky kávy, skúste tú klasickú vymeniť za zelenú a čoskoro zrejme zbadáte rozdiel. Užíva sa zaliata vriacou vodou 20 minút pred raňajkami. Navyše zelená káva je na trhu aj vo forme kapsúl, pre prípad, že nie ste kávičkár/ka. V tom prípade vám stačí 1 kapsula denne 20 minút pred hlavným jedlom dňa. ( Aj zelená káva od rôznych výrobcov sa zložením líši, preto treba prihliadať na odporúčané dávkovanie pre konkrétny typ.)

–          S obsahom artičokov. Prirodzene sa vyskytujúce antioxidanty, pomáhajú organizmu v boji proti voľným radikálom, podporujú správnu funkciu tráviaceho ústrojenstva (pôsobia na trávenie tukov a funkciu žlčníka) a priaznivo ovplyvňujú hladinu tukov a cholesterolu v krvi. Odporúčané dávkovanie je 3 – 5 kapsúl denne.

–          Na trhu sú aj výživové doplnky blokujúce vstrebávanie tukov zo stravy. V praxi to znamená, že vás nútia vynechať mastné jedlá, pretože po ich konzumácii zvýšia odchod tukov stolicou. Takže hrozia hnačky. Je preto potrebné pri ich užívaní tiež dodržiavať diétu so zníženým množstvom kalórií a s nízkym obsahom tuku.

Prajeme vám veľa úspechov pri chudnutí, krásne leto a pevnú vôľu!

Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply