Alergia? Čo to je?

Alergia – precitlivenosť organizmu na niektoré látky a jeho nadmerná neprimeraná reakcia pri styku s touto látkou. Tým šťastným, ktorí alergiu nepoznajú, môžeme len pogratulovať. Iní, ktorým je dôverne známa, už zistili, že vďaka extrémne teplej zime a jari sa ich sezónne problémy začali minimálne o mesiac skôr ako po iné roky. No a ak patríte k tým, ktorí zatiaľ len kýchajú, pália ich oči, či svrbí podnebie a neviete prečo, možno len patríte do skupiny alergikov, ktorí o nej ešte nevedia. Prečítajte si preto ďalšie príznaky, ktoré vám napovedia čo ďalej.

Prejavy alergie

Prejavy sezónnej peľovej alergie:

  • záchvatovité kýchanie
  • svrbenie, slzenie, pálenie očí
  • upchatý nos, sťažené dýchanie
  • nádcha s vodnatým výtokom z nosa
  • porucha čuchu

Kedy prichádza alergia?

Kedy sa peľová alergia objavuje?

–          práve teraz, čiže v období od marca (niektoré druhy stromov, napr. lieska začínajú kvitnúť už vo februári v závislosti od počasia) až do októbra

–          byliny a trávy majú sezónu kvitnutia od apríla do septembra

–          pokiaľ ste už navštívili alergologickú ambulanciu a boli ste testovaní na reakciu na jednotlivé alergény, viete, na ktorú bylinu či strom máte alergickú reakciu a podľa peľového kalendára viete kedy očakávať príznaky ochorenia

–          v peľovom kalendári nájdete zaznačené obdobie kvitnutia jednotlivých bylín, tráv a drevín (stromov)

–          vekové hranice tu neplatia, alergická nádcha sa vyskytuje u detí, no môže sa objaviť aj vo vyššom veku

Ako na alergiu?

Čo teda viete urobiť, aby ste predišli týmto nepríjemným príznakom?

  1. Odstrániť alergény (spúšťače neprimeranej reakcie organizmu na podnety z vonkajšieho prostredia) z prostredia, kde sa alergik pohybuje. Alergénom je v tomto prípade peľ tráv, kvetov, stromov a obilovín. Po návrate z vonku pomôže sprcha, ktorá zmyje pele a prezlečenie sa do čistého odevu.
  2. Vyhýbať sa oblastiam so zvýšeným výskytom peľu. Takže obmedzte prechádzky v prírode počas sezóny kvitnutia „vašich bylín či drevín“.
  3. Noste slnečné okuliare, znížite tak kontakt alergénu so sliznicou očí a tým aj nepríjemné slzenie a pálenie.
  4. Nosné spreje, kvapky olejovej povahy či masť vytvoria film na sliznici nosa, na ktorý vychytajú pele a zabránia tak ich dráždivému kontaktu s nosnou sliznicou. Budete menej kýchať.
  5. Už pred sezónou (od februára) je vhodné začať užívať niektoré homeopatiká, ktoré pomôžu znížiť alergickú reakciu.
  6. Pred sezónou sa začína aj s desenzibilizačnou liečbou pod dohľadom lekára. Ide o užívanie výťažku z alergénu, na ktorý ste citliví v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Výsledkom je zníženie reakcie organizmu na alergény vonkajšieho prostredia. Táto liečba existuje vo forme kvapiek, tabliet aj injekcií.

Liečba alergie spočíva v získaní kontroly nad ochorením  na dlhú dobu. Veď pre nikoho nie je príjemné ísť na rokovanie s frekvenciou kýchania 15x za minútu, písať písomku s balíčkom vreckoviek či fotenie sa na svadbe  s červenými zapálenými očami. Je preto vhodné nielen potláčať akútne príznaky, ale aj riešiť príčinu ochorenia. Dlhodobú liečbu zastrešuje odborný lekár, kým sa k nemu na vyšetrenie objednáte, riešením sú voľnopredajné lieky .

–          Homeopatia môže pomôcť aj  v akútnom stave. V lekárni nájdete viaczložkový homeopatický liek  Rhinallergy pre liečbu symptómov alergickej nádchy. ( obsahuje výťažky z liečivých rastlín v malých množstvách, ktoré stimulujú organizmus, aby príznaky sennej nádchy dokázal prekonať. Allium cepa, Ambrosia artemisaefolia, Euphrasia officinalis, Histaminum muriaticum, Sabadilla, Solidago virgaurea). Užívajú sa 2 tablety pri príznakoch 2-3x denne. U detí 1 tableta 2-3x denne. Používajú sa na zmiernenie kýchania, výtoku z nosa aj pálenia a slzenia očí.

–          Na zmiernenie očných prejavov je možné použiť kvapky Sanorin-analergin (obsahujú nafazolín a antazolín) alebo Livostin očné kvapky (Levokabastín).  Ide o lieky s antihistamínovým účinkom, to znamená, že znemožnia pôsobenie histamínu spôsobujúceho prejavy alergie. Kvapkajú sa podľa potreby pri príznakoch do očí 3-4x denne 1 kvapka.

–          Pokiaľ u vás prevláda kýchanie, strata čuchu či upchatý nos, na mieste sú nosné spreje s obsahom antihistaminika Livostin (levokabastín), Allergodil (azelastín), Vibrocil  (dimetindén, fenylefrín)  a kvapky Sanorin-analergin (nafazolín a antazolín). Do každej nosnej dierky sa strieka v prípade prejavov 2 – 3x denne.

–          Lekár môže predpísať pre zmiernenie zápalu sliznice a dlhodobejšiu úľavu od príznakov aj kortikoidné spreje. Keďže ide o hormonálne lieky s možnými nežiaducimi účinkami, ich použitie sa ponecháva na uváženie lekára.

–          Pokiaľ lokálna (miestna) liečba nepomáha. Riešením pre vás môžu byť tablety. Pri novších liečivách je dĺžka pôsobenia 12 – 24 hodín, takže dávkovanie je 1 – 2 tablety denne. Výhodou je tiež, že neutlmujú, takže tabletu môžete užiť kedykoľvek v priebehu dňa. Voľnopredajné sú 7 – 10 tabletové balenia antihistaminík, pretože dĺžka samoliečby celkových alergických stavov bez konzultácie lekára by nemala prekročiť 10 dní u dospelých a 3 – 5 dní u detí mladších ako 12 rokov. Jedna tableta denne vás ochráni pred nepríjemnými príznakmi „sennej nádchy“. O správnom výbere lieku pre vás sa nezabudnite poradiť s vaším lekárnikom.

Autor: D.Z., Lekáreň MONTANA Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply