Aby vás chrípka nedobehla

Pýtate sa, čo môžete urobiť, aby Vás tohto roku chrípka nedobehla? Prinášame Vám návod, ako sa jej vyhnúť oblúkom.

  1. Doprajte si odpočinok. V dnešnej hektickej dobe sa nad touto vetou mnohí len pousmejú. No verte, preťaženie a nedostatok odpočinku si skôr či neskôr vyberie svoju daň. Nie nadarmo základná definícia zdravia hovorí: Pre zachovanie zdravia je potrebné harmonické striedanie záťaže a odpočinku.“
  2. Očkovanie proti chrípke chrípkovou vakcínou, ktorú každoročne vyvinie SZO ( Svetová Zdravotnícka Organizácia). Vakcína je kombináciou troch najčastejšie sa vyskytujúcich kmeňov chrípky v danej sezóne. Vo vakcínach sú samozrejme len drobné čiastočky vírusov, preto ochorenie nespôsobia. Po zaočkovaní si organizmus vytvorí protilátky proti vírusom, ktoré pri prepuknutí chrípkovej epidémie (stretnutí so skutočnou chrípkou) vie ihneď použiť. Očkovať sa začalo už začiatkom októbra, ale keďže chrípka ešte nie je v plnom prúde, nepanikárte, na zaočkovanie je aj teraz vhodný čas. Tohto roku všetky 3 zdravotné poisťovne na Slovensku uhradia očkovanie proti chrípke každému, kto oň požiada svojho všeobecného lekára. Nezabudnite ale, očkuje sa keď nie ste akútne chorí.
  3. Nezabúdajte na príjem vitamínu C. „Céčko „ prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnemu fungovaniu imunitného systému. 500 mg denne bude pôsobiť preventívne proti infekciám.
  4. Časté umývanie rúk, pretože vírus chrípky môže byť na všetkom, čo chytíte a tiež vyhýbanie sa spoločenským udalostiam v čase zvýšeného výskytu chrípkových ochorení je snáď samozrejmosťou. Vírus chrípky sa totiž šíri vzduchom, kvapôčkovou infekciou, čiže kašľaním, či kýchaním. Na miestach s vysokou koncentráciou ľudí sa jeho vdýchnutiu jednoducho neubránite.
  5. Pokiaľ viete, že bývate častejšie chorí a chcete pre svoje telo urobiť ešte niečo navyše, môžete to skúsiť s kolostrom. Vďaka obsahu vitamínu B12 prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy a tiež k správnemu fungovaniu imunitného systému.
  6. Na prevenciu proti chrípke a chrípkovým stavom sú vyvinuté aj niektoré homeopatiká a extrakty z echinacey. Vo Vašej lekárni Vám určite radi poradia, čo je pre Vás to pravé.

Autor: D.Z., Lekáreň Montana BB

Zdroj obrázkov: Internet

Leave a reply