8 tipov proti chrípke

Vlani nás chrípková epidémia obišla, no tohto roku si vírus chrípky vyberá svoju daň. Najvyšší nárast ochorení bol zaznamenaný na začiatku februára. Počet chorých klesá len mierne. Tohtoročná chrípka je sprevádzaná vysokými horúčkami so zimnicou a silnými bolesťami svalov, kĺbov, hlavy a očí.

Chrípka – ako na ňu?

Aby ste čo najskôr boli opäť fit, máme pre Vás niekoľko rád ako s týmto ochorením zabojovať.

  1. Keďže varené víno, grog ani hriatô nezabrali, netrápte svoje telo ďalšou podobnou „terapiou“. Na boj s vírusmi teraz bude potrebovať veľa síl. Alkohol organizmus oslabí. Veľa tekutín vo forme čaju alebo ovocných štiav je ale pri chrípke žiaduce.
  2. Stále platí, že pokoj na lôžku je teraz pre Vás nenahraditeľný. Aspoň 3-4 dni ležte v posteli, teplo a pokoj Vám prospejú. V práci sa bez Vás budú musieť na chvíľu zaobísť, s chrípkou totiž nie sú žarty. Nechcete sa predsa dopracovať ku komplikáciám ako zápal pľúc, zápal osrdcovníka, kĺbov či obličiek! A napokon Vaši kolegovia sa chrípke tiež radi vyhnú…
  3. Pôvodcom chrípky je vírus. Nedožadujte sa preto antibiotík. Proti chrípke nepomôžu!
  4. Liečba chrípky je symptomatická. Takže lekárovi alebo lekárnikovi opíšte ako sa cítite, aby mohli správne vybrať lieky, ktoré Vaše ťažkosti zmiernia.
  5. Pri horúčke nad 38°C nasaďte antipyretiká – lieky na zníženie horúčky Paralen, Panadol (Paracetamol), Brufen, Ibalgin (Ibuprofén), Aspirin, Acylpyrin (Kyselina acetylsalicylová). Tieto budú pôsobiť aj proti bolestiam. Nezabudnite ale, že horúce nápoje, na ktoré sme si za posledné roky zvykli obsahujú rovnaké liečivá a preto je potrebné dodržiavať odstupy medzi dávkami a navzájom ich nekombinovať, aby nedošlo k predávkovaniu.
  6. Na bolesti hrdla pomôžu pastilky, spreje alebo kloktadlá s obsahom antiseptík, čiže látok ničiacich baktérie. Na trhu už nájdete aj ich kombinácie s lokálnymi anestetikami, ktoré utlmia bolesť a dokonca aj 2 lokálne antibiotiká pre liečbu bolesti hrdla. Jedno vo forme spreja a druhé ako pastilky na cmúľanie. Vo Vašej lekárni Vám radi poradia.
  7. Ak sa pridruží aj kašeľ, vhodné sú sirupy, kvapky, tablety alebo pastilky. Potrebné je ale rozlíšiť či je kašeľ suchý alebo produktívny, čiže vykašliavate hlien. Na to sa v lekárni budú pýtať. Ak teda kupujete lieky na kašeľ pre príbuzného, nezabudnite sa ho opýtať, ako kašle.
  8. Nezabudnite ešte zvýšiť príjem vitamínov. Tieto posilnia Váš oslabený organizmus. Najmä C vitamín v kombinácii so zinkom pomáha rýchlejšiemu uzdraveniu pri chrípke. Keď ste chorí, užívajte až 1000 mg C vitamínu denne. Organizmus si ho nedokáže sám syntetizovať, preto mu ho musíme dodať. Argumenty, ktoré sa používajú proti vysokým dávkam tohto vitamínu ako tie, že môže dochádzať k vzniku oxalátových kameňov v obličkách tu nie sú na mieste. Ide totiž o krátkodobé užívanie vysokých dávok. Po dvoch týždňoch, keď sa doliečite dávky opäť znížite.

Som si istá, že po uzdravení investujete do prevencie. Pretože okrem toho, že prevencia je vždy menej nákladná ako liečba , určite aj menej bolestivá. Takže si doprajte pravidelný pohyb a cvičenie, kvalitné zdravé potraviny a dostatočný prísun vitamínov a minerálov.

Autor: D.Z. Lekáreň MONTANA, Banská Bystrica

Zdroj obrázkov: Pinterest

Leave a reply